Tuesday – July 29, 2014

 

Contact: Kathleen Hohl, Communications and Events Director
414-297-6208 (office); 414-235-7105 (cell); hohlk@matc.edu

2014 Lamp of Knowledge Recipients Announced

May 9, 2014

Milwaukee Area Technical College recognized 45 students who are graduating from associate degree and technical diploma programs this month with the Lamp of Knowledge. Students were nominated by faculty members in their respective academic programs. 


Accounting - Kevin Burke 
Adult High School - Elizabeth Sandoval
Air Conditioning & Refrigeration Technology - Paul A. Hugdahl
Anesthesia Technology - Taylor Drews 
Architectural Technology - Megan Therese McNally
Architectural Woodworking/Cabinetmaking - Linda Kaentje
Associate of Arts (Accelerated) - Veronica Greco
Associate of Arts - Jim Nance
Associate of ArtsTeacher Education - Walaa A. Mahmoud
Associate of Science - Sahar Bitar
Barber - Jesse D. Washington
Biomedical Electronics - Xue Yang
Business Management (Accelerated) - Jennifer Michalak
Business Management - Choua Vang
Cardiovascular Technology - Lisa Knaust 
Cardiovascular Technology (Echocardiography) - Michelle Jendrzejek
Carpentry - Joshua Darnell Campbell
Chemical Technician - Janice Lee McCann
Civil Engineering - Zachary J. Hochevar
Cosmetology - Lakyta J. Elam
Culinary Arts - Joanna Kaiser
Dental Hygiene - Lauren Ordonez
Early Childhood Education - Denise Gilmore
Funeral Services - Jeanna Cole
Graphic Design - Erin Kristin Malewicki
Human Resources - Robyn Wiggill
Human Service Associate - Randy Lechner
Information Security - Alex M. Hall
IT Network Specialist - Uzoma Ike Ozurumba
Interior Design - Amy S. Butler
Mechanical Design - Matthew J. Zimmermann
Meeting & Event Management - Kristine Valukas
Music Occupations - Dan Alexander 
Occupational Therapy Assistant - Jennifer Neisner
OpticianVision Care - Fatljume Abduli
Paralegal - Melissa Lowney
Pharmacy Technician - Heladio Ortega
Photography - Darin J. Dubinsky
Practical Nursing - Lynn Weber
Registered Nursing - Daniel R. Wisniewski
Renal Dialysis Technician - Amanda Tebbitt
Respiratory Therapist - Lisa A. Knigge 
Supervisory Management - Danielle P. Maurer
Surgical Technician - John Hemingway
Visual Communication/Computer Graphics - Nigeria Riggins
Web Designer - Cheryl Michalek

Click this link to see photos from the event.