Saturday – November 01, 2014

 

Contact: Kathleen Hohl, Communications and Events Director
414-297-6208 (office); 414-235-7105 (cell); hohlk@matc.edu

Annual Employee Recognition Banquet Held May 2
185 Employees, Retirees Honored

May 5, 2014
Milwaukee Area Technical College honored 185 employees and retirees at the annual Employee Recognition Banquet Friday, May 2, at the Italian Conference Center in Milwaukee.

emp_recog_2014

Here is the list of individuals who were recognized:

Part-time Honorees (50 semesters)

Eugene Balcerzak
School of Technology and Applied Sciences Instructor

Cynthia Cherny
Academic Services Instructor

Sharon Dillon
School of Pre-College Education Instructor

Richard Harris
School of Liberal Arts and Sciences Instructor

Virginia Hayes
School of Liberal Arts and Sciences Instructor

Phillip Herzog
School of Liberal Arts and Sciences Instructor

Scott Johnston
School of Liberal Arts and Sciences Instructor

Nathan Jorgensen
School of Liberal Arts and Sciences Instructor

Karin Lorenz
School of Pre-College Education Instructor

Karen Miller
School of Liberal Arts and Sciences Instructor

Cheryl Miranda
School of Business Instructor

Thomas Petta
School of Technology and Applied Sciences Instructor

Neal Solheim
School of Technology and Applied Sciences Instructor

Mary Tamsen
School of Pre-College Education Instructor

Debra Wendt
School of Pre-College Education Instructor

Gary Williams
School of Media and Creative Arts Instructor

25-Year Honorees

Julie Cherechinsky
School of Business Culinary Technician

Anne Christ-Roman
School of Business Coordinator, Food Services

Katherine Collins
School of Business Associate Dean

Archie Graham
Student Services Director of Student Life

Philip Grau
School of Technology and Applied Sciences Instructor

Donald Kenner
School of Pre-College Education Student Services Specialist

Rubye Macon-Stepter
School of Pre-College Education Workforce Development Specialist

Arturo Martinez
School of Pre-College Education Associate Dean

Kevin Mulvenna
School of Pre-College Education Instructor

Stacy Pasbrig
Finance Child Development Specialist

Abigail Perez
Student Services Word Processing Assistant

Bruce Ratkowski
Finance Child Development Specialist

Angela Sanchez
Finance Child Development Specialist

Brenda Schmitt
Finance Senior Specialist

James Schmitt
Finance Duplicating Equipment Operator

Francisco Urbina
School of Pre-College Education Instructor

Annette Velez
School of Pre-College Education Word Processing Assistant

Gregory Verdin
Student Services Educational Assistant

Douglas Vue
School of Pre-College Education Instructor

Ray Wilborn
Public Television Television Engineer

35-Year Honorees

Damir Braovac
Public Television Manager, Production

Cynthia Konieczki
Finance Printing Specialist

James Larson
Information Technology Information Technology Consultant

Susan Reinhard
Finance Stores Specialist

Daniel Reszel
Employee and Legal Services Coordinator, Publications

Catherine Rissley
School of Liberal Arts and Sciences Word Processing Technician

Dorothy Walker
School of Technology and Applied Sciences Dean

Retirees

Maria Abrego
Student Services Student Services Specialist

Lillie Adams
School of Business Instructor

Nancy Amidzich
School of Liberal Arts and Sciences Instructor

Howard Austin
School of Media and Creative Arts Instructor

Mark Baganz
School of Technology and Applied Sciences Instructor

Preston Baity
School of Liberal Arts and Sciences Instructor

Joan Barry
Information Technology Word Processing Technician

Susan Bartlett
Employee and Legal Services Word Processing Assistant

Edwina Beanum
School of Health Sciences Instructor

David Belasco III
Finance Electronics Specialist

Barbara Berte
School of Health Sciences Instructor

Lucy Betz
School of Business Instructor

Jean Borkin
Student Services Student Services Specialist

Allan Brotton
Student Services Counselor

Ann Burbach
Student Services Counselor

Daniel Burrell
Student Services Associate Vice President

Cynthia Caplin
School of Liberal Arts and Sciences Instructor

Pablo Cardona
Employee and Legal Services Vice President, Human Resources

Maria Castro
Student Services Student Services Specialist

Helen Chester
School of Liberal Arts and Sciences Instructor

Susan Chicks
Student Services Counselor

JoEllen Christians
School of Pre-College Education Instructor

Yvonne Cunningham
Student Services Office Technician

Lu Ann Dietrich
School of Technology and Applied Sciences Word Processing Specialist

Edelmiro Dominguez
Student Services Counselor

Richard Dries
Finance Director, Sustainability and Environmental Safety

Christina Ekegren
Student Services Outreach Specialist

David Erbstoeszer
School of Business Instructor

Rosemary Erkins
School of Health Sciences Instructor

Joan Ewig
School of Health Sciences Instructor

Sheila Felder
Student Services Word Processing Specialist

Maria Figueroa
Student Services Counselor

Cleo Fluker
Finance Director, Operations

JoAnn Foth
School of Business Instructor

Lucia Francis
Academic Services Vice President, Mequon Campus

Christine Freese
School of Health Sciences Instructor

Sandra Garcia
School of Pre-College Education Instructor

Karen Gebhard
Finance Controller's Assistant

Sharyn Gest
School of Pre-College Education Word Processing Assistant

Louis Giacinti
School of Liberal Arts and Sciences Instructor

Darlyne Haertlein
Public Television Manager, Community Relations

Rita Hale
School of Liberal Arts and Sciences Instructor

Cindy Harrison
School of Health Sciences Instructor

Susan Heitman
School of Health Sciences Instructor

J. Helwig
School of Liberal Arts and Sciences Instructor

Marilyn Henning
School of Health Sciences Instructor

Ronald Hornik
School of Technology and Applied Sciences Instructor

Kurt Huebner
School of Liberal Arts and Sciences Instructor

Cathleen Iglinski
Academic Services Academic Affairs Data Analyst

Sandra Iwanski
School of Business Culinary Assistant

Gregory Johns
Student Services Student Services Specialist

Marlyce Johnson
School of Business Instructor

Dianna Kachar
School of Business Supervisor, Food Service

Christine Kao
Student Services Counselor

Patricia Kielpinski
School of Liberal Arts and Sciences Instructor

Cheryl Kirchner
School of Pre-College Education Instructor

Kathleen Kison
Student Services Word Processing Technician/Alternate Examiner

Corrine Kraus
School of Media and Creative Arts Instructor

Charmaine Kuczmarski
School of Pre-College Education Instructor

Daniel Kuemmel
Student Services Counselor

Ahmad Laiq
School of Liberal Arts and Sciences Instructor

Caroline Laise
Student Services Educational Assistant

Debra Landry
School of Health Sciences Instructor

Jan Lasky
School of Pre-College Education Instructor

Gene Lechmaier
School of Technology and Applied Sciences Instructor

Monroe Lerner
School of Liberal Arts and Sciences Instructor

Philip Leverault
School of Technology and Applied Sciences Instructor

Martin Liddy
Academic Services Librarian

Conleigh Lohmann
Student Services Word Processing Assistant

Ann Lucht
School of Business Instructor

Susan Lukowski
School of Business Instructor

Diana Luna
School of Pre-College Education Academic Support Specialist

Mary Lynch
School of Liberal Arts and Sciences Instructor

Mark Mankowski
School of Pre-College Education Instructor

Jerome Manz
Student Services Director, Financial Aid

David Martin
School of Business Instructor

Thomas Martinsen
School of Liberal Arts and Sciences Instructor

David Mazurek
School of Business Instructor

Yvonne McDonald
School of Liberal Arts and Sciences Instructor

Leonard McGhee
School of Pre-College Education Instructor

Todd McGilligan
Student Services Student Services Specialist

Martha Miller
School of Business Educational Assistant

Joseph Moore III
School of Liberal Arts and Sciences Instructor

Peter Musante III
School of Business Instructor

Marilyn Myhre
Finance Educational Assistant

Perry Nigh
School of Liberal Arts and Sciences Instructor

Ataul-Jala Nuruddin
School of Technology and Applied Sciences Instructor

Steven Obermeier
Finance Child Development Specialist

Patricia O'Connor
School of Liberal Arts and Sciences Instructor

Mary O'Leary-Michalski
Student Services Paralegal

Thomas Olson
School of Technology and Applied Sciences Instructor

Niles Ottesen
School of Technology and Applied Sciences Instructor

Emma Palmer
School of Business Instructor

David Payment
School of Technology and Applied Sciences Instructor

Michael Peppers
Student Services Counselor

Luyen Pham
School of Technology and Applied Sciences Instructor

James Piech
School of Technology and Applied Sciences Instructor

Jerald Plant
School of Technology and Applied Sciences Instructor

John Pludeman
School of Health Sciences Instructor

Mark Porubsky
School of Technology and Applied Sciences Instructor

Evelyn Pumphrey
Student Services Counselor

Rebecca Quesada
Student Services Student Services Specialist

Kenneth Robinson
School of Liberal Arts and Sciences Instructor

Duane Rodriguez
Public Television TV Production Specialist

Bradley Rothe
Health Sciences Instructor

Mark Saxon
School of Media and Creative Arts Instructor

David Schall
School of Liberal Arts and Sciences Instructor

John Schall
Information Technology Computer Support Specialist

Dennis Schmidt
School of Health Sciences Instructor

David Schultz
School of Business Instructor

Kenneth Schwacher
Student Services Sign Language Interpreter

Carol Seaman
Finance Director, Child Care Services

Cindy Secker
Student Services Office Technician/Alternate Examiner

Michael Shaw
School of Pre-College Education Instructor

Rita Simons Santiago
School of Pre-College Education Instructor

Timothy Stankey
School of Technology and Applied Sciences Instructor

Patricia Stapleton
School of Health Sciences Instructor

Mary Louise Stebbins
School of Liberal Arts and Sciences Instructor

Margaret Steger
School of Business Culinary Technician

Robert Stocki
School of Media and Creative Arts Instructor

David Strem
School of Technology and Applied Sciences Instructor

Donald Sukup
School of Pre-College Education Instructor

Debra Theel
School of Business Instructor

David Thomas
School of Media and Creative Arts Instructor

Kathleen Thompson
School of Business Instructor

Joan Thompson
Finance Child Development Specialist

Gale Thurman
School of Health Sciences Instructor

Phyllis Todd
Student Services Word Processing Assistant

Barbara Toles
Student Services Employment Development Specialist

Kathleen Tomczyk
Born School of Health Sciences Instructor

Lorraine Tyler
Academic Services Educational Assistant

Douglas Udell
School of Liberal Arts and Sciences Instructor

Barbara Unrath
School of Liberal Arts and Sciences Instructor

Susan Van Winkle
School of Business Instructor

Thomas Wichert
Student Services Counselor

John Wielichowski
School of Liberal Arts and Sciences Instructor

Karen Wierschem
Public Television Administrative Specialist

Roderick Wilson
School of Business Instructor

William Wirth
School of Business Instructor

Donald Wlodarski
Workforce and Economic Development Instructor

Gretchen Zallar
School of Pre-College Education Instructor

Thaddeus Zielinski
School of Business Instructor